Investeerimine Krüptovaluutasse

Investeerimise põhireegel: Ära investeeri rohkem, kui oled valmis kaotama!

NB! Ostes krüptovaluutasid tuleb jälgida ostu platvormi õigsust ning vahetus kurssi!

Investeerimisest

Investeerides krüptovaluutasse tuleb meeles pidada, et kunagi ei saa kindel olla raha tagasi saadakse, eriti ICO-de puhul. Soovitatav on omada erinevaid kauplemisplatvorme - Kõikidel platvormidel pole kõiki coine. Investeerimise põhiliseks eesmärgiks on varade suurendamine pikaajaliselt. Investeerimist ja säästmist tuleb käsitleda erinevalt. Säästmine on eelkõige raha kogumine, investeerimine aga finantstegevus, mille käigus soetatakse näiteks aktsiaid või võlakirju. Krüptoturu väärtpaberiteks on Tokenid, mille kauplemist võib võrrelda tarbekaupade kauplemisega.

ICO - (Initial coin offering), mis on analoogne IPO -ga (Initial public offering). ICO mõte on koguda raha toote/teenuse tegemiseks, siinkohal tuleb arvestada sellega, et toode ei pruugi kunagi välja tullagi.

Üks fakt kauplemisel on - oste ja müüke ei suudeta kunagi perfektselt ajastada. Kui suur on tõenäosus, et te ostate tokenid täpselt, siis kui hind on madalaimast madalaim, ning kui suur on tõenäosus, et te müüte täpselt kõige kõrgeima hinnaga. Kauplemine pole enda tühjaks tõmbamiseks mõeldud, seal on ainult üks tee. Igal inimesel on erinevad eesmärgid investeerimisel ja kauplemisel, krüptovaluutaga kauplemine on täpselt sama. Ilma eesmärgita pole suunda kuhu liikuda, ilma suunata pole eesmärki milleni püüelda.

Me kõik teame mis tunne on saada löök tehingutelt mis pole läinud hästi või on läinud hästi, kuid pole toonud soovitud kasu. Kõik mida me teha saame on elada olevikus, minevik on minevik mida muuta ei saa. Saame õppida oma vigadest, rikastada oma teadmisi, teades mida tegime valesti, püüame seda parandada. Tagant järgi mõtlemine on küll ilus ja tore, oleks ju tore kui 2009 aastal oleks mõne Bitcoini soetanud kui selle hind oli alla 1$ ning müünud 2013 aastal. Või hoopis 2013 aastal ostnud kuii hind oli 1000$ ning paar kuud hiljem paanikas müünud kuna hind langes 200$ juurde? Ühel juhul oleks tegu hea kasumiga, teisel jällegi tohutu kahjumiga. Tagantjärgi oleme kõik targad, kuid tulevikku ei saa me ennustada. Õppige mineviku õnnestumistest ja ebaõnnestumistest ning kasutage seda edasi liikumiseks.

Kauplemine Altcoinidega

On oluline, et altcoinid silmapiirist välja ei jääks. Kuigi altcoinid on vähem levinud rahva seas, on nende madalad turuväärtused heaks hinnakujundajaks nii pikemas kui ka lühemas perspektiivis. Siit on alguse saanud ka Dump and Pump skeemid, kus grupp inimesi ostavad suures koguses kokku madala hinnaga ühte altcoini. See kergitab turuväärtust omajagu ülesse ning meelitab ligi inimesi väljaspool gruppi, kes suurema tõenäosusega langevad ohviteks. Ehk ostes altcoini (Eelnevalt uurimatta tausta ning lootes, et hind tõuseb veel) alguses hind võib tõusta mõne võrra, kuid mingi aja vältel hind langeb väga kiiresti. Algatajad lahkuvad rahaga ning ''rongile hüppajad'' üldjuhul kahjumiga.

Igal altcoinil on eesmärk ja kindel siht, toetades erinevaid nišše. Altcoinidesse investeerimisega kaasnevad suuremad riskid, kuid suuremad tulud.

Näiteks võib altcoinidesse investeerides teha portfolio jaotamise, kuna mõned altcoinid on stabiilsemad kui Ethereum ja Bitcoin, kuid samas mõned on kõikuvamad. Jaotust võib teha näiteks nii: 50% Bitcoin 25% Ethereum 20% Dash ja 5% ZCash. Varjante on palju. Mõningaid näiteid toome välja ka teemades: Lühiperioodil ja pikalperioodil investeerimisest.

Ole kursis

Kuna Bitcoin püüab saavutada koguaeg uut kõrgeimat hinda, on paljud huvitatud kasumi teenimisest. Üheks Bitcoini suhtumise muutumiseks oli ETF-i tagasilükkamine. Oli ebatõenäoline, et SEC kiidab heaks ETF-i. Mis näitab, kui tähtis on olla kursis uudistega mis nii krüpto kui ka tava majanduses toimub. Tasub silma peal hoida erinevates krüpto chattides, lugeda blogisid, komentaare ja uudiseid jälgida. Kuna inimesed on erinevad, siis kõigile ei pruugi üks ja sama strateegia töödata. Selleks, et olla edukas kauplemisel tuleb mõista ja väärtustada krüptovaluutasid.

Kaitse oma Panuseid

Paljud kauplemisplatvormid võimaldada teha ka lühikesi (short) kauplemisi. Mis võimaldab panuseid teha mõlemale küljele vastavalt Bitcoini hinnamuutusele. Näiteks üheks lihtsaks strateegiaks on: 90% pikk (long) ja 10% lühike (short). Selline strateegia eeldab, et olete hinna tõusus kindel. Seega see strateegia võib rahuldada peaaegu mis tahes riskitaset.

Krüptovaluuta Võim

Investeerimist ja krüptovaluutade käsitlemist võrdleme aktsiate investeerimisega. Bitcoin ja krüptovaluutad on kaubad (commodities), need ei ole varud (stocks). Neil on hinnad, kuid nad on fundamentaalselt (sisult) erinevad. Nende kahe sarnasuseks võib olla vahetus, neid mõlemaid saab vahetada teiste valuutade vastu. Teame, et tehnoloogial mida Bitcoin kasutab on potensiaali areneda nii institutsioonides kui ka jaekabandus valdkondades. Näiteks krüptovaluutadest ripple teeb koostööd maailma pankadega, et neile välja töödelda turvalisem ja soodsam lahendus igapäeva pangandusse. Krüptovaluutade detsenraliseeritus tähendab, et seda ei saa sulgeda ega manipuleerida nii lihtsalt

Esimesed investeeringud

Keskmine dollarite maksumus vähendab Bitcoini ostmisel ootamatute muutuste riski. Täpsemalt vähendab see äkilisi hinnamuutusi, mis omakorda vähendab sõltuvust ostu platvormist. Suurendades aja jooksul investeeringuid Bitcoini, väheneb tihtipeale soov seda osta-müüa. Pikemas perspektiivis oleme õppinud, et Bitcoin on siin, et jääda. Hoidke kinni, kuid ärge ignoreerige teisi tokeneid.

Strateegia Valimine

Kui tihti kavatsete osta-müüa? Mõned inimesed tahavad olla igapäevased kauplejad, kuid me oleme näinud, et pikemalt hoides võib kasu suurem tulla. Üldine rusikareegel on see, et mida pikemalt hoida seda väiksem on risk. See reegel ületab krüptovaluuta valdkonna investeerimisest. Siiski võib siin olla aegu kus tuleks lihtsalt lõigata ja edasi liikuda. Ettenägematud struktuursed näitajad on tihtipeale näitajateks, et kahjumi vähendamiseks tuleb müüa plaanitust varem.

Investeerimine Lühiperioodil

Lühiperioodilisel investeerimisel on vaja kaht asja. Esiteks kauplemisplatvormi, mille leiad näiteks siit Teiseks teadmised kuhu, millal ja kauaks raha paigutada. Tavaliselt kasutatakse sellise kauplemisstiili puhul väga palju tehnilist analüüsi. Tegemist on meetodiga, mis prognoosib väärtpaberi hinna muutumist tulevikus, toetudes minevikus toimunud aktsia hinna liikumisele. Krüptoturul on asi suhteline, kuna krüptoturg on väga kõikuv ning hinnad muutlikumad kui tavaturul. Ühel hetkel võib Tokeni hind olla mõni sent, teisel hetkel juba mõni dollar.

Investeerimine Pikaajaliselt

Pikaajalise investeerimise juurde käib tavaliselt kaks asja: fundamentaalne analüüs ja turvaline hoiustamine. Igal krüptovaluutal on oma rahakott, mis võimaldab münte turvaliselt hoiustada. Siiski tasub meeles pidada – rahakoti private key tuleb hoida ainult enda teada. Fundamentaalses analüüsis uuritakse võimalikult põhjalikult investeeritavat ettevõtet. Krüpoturul uuritakse Tokeni tausta, üheks olulisemaks teguriks võib pidada meeskonda. Kuidas alustada? Kõigepealt soovitame välja valida sobiv Token, mille kohta lisainformatsiooni koguma hakata. Tänaseks on Tokeneid juba üle tuhande ning koguturu väärtus jääb üle 100 billioni (juuni 2017). Analüüsida kindlasti ICO looja meeskonda, eesmärki, visiooni, whitepaperit kus on võimalik näiteks näha, mida krüptoraha endast kujutab, mis on selle visioon, kuidas see töötab ja miks see on kasulik, muidugi on hea näha ka roadmapi, kus on kirjas mida tehakse ja mis ajaks valmis tehakse. Parimal juhul on olemas ka varasemad ülesanded ning nende täitmise protsess.

Kokkuvõtteks

Krüptovaluutadega kauplemine on väga kõrge riskiga, seega ära investeeri rohkem, kui oled valmis kaotama. Eriti alguses, kui turgu nii hästi veel ei tea, katsetades tulevad kogemused, teadmistest ainuüksi ei piisa. Et olla edukas kaupleja tuleb palju aega pühendada enese arendamiseks, asjadega kursis hoidmiseks, harjutamiseks ja katsetamiseks.

Kuidas ja Mida jälgida investeerimisel?

Investeerimise põhireegel: Ära investeeri rohkem, kui oled valmis kaotama!

NB! Ostes krüptovaluutasid tuleb jälgida ostu platvormi õigsust ning vahetus kurssi!

Kauplemis maht (Trading Volume)

Vastavalt kauplemisplatvormile mida kasutate tuleks jälgida selle platvormi kauplemis mahtu antud krüptovaluuta suhtes millega te kauplete. Näiteks kui teie kauplemis platvormiks on Bittrex ning kauplete Ethereumiga, siis tuleks vaadata Ethereumi Trading Volumet Bittrexis.

Antud ajahetkel on Ethereumi trading Volume - $2,505,250,000

Kui te olete oma kauplemis platvormil tasub sealsetel kõrgeimatel Volume-del silma peal hoida, sest enamik juhtudel suure Volume-ga coinid esindavad head kasumit, eriti kui teate millal siseneda (osta) ja millal müüa.

Uued coinid

Tavaliselt kui uus coin tuleb turule, toob see kaasa endaga suure kauplemis mahu (trading volume) ja samas on ta ka väga muutlik hinna suhtes. Üldjuhul kestab see mõned päevad, kuni selle coini turg stabiliseerub. Uued coinid üldiselt toovad endaga kaasa hea kasu teenimis võimaluse, eriti kui teate millal siseneda (osta) ja millal müüa.

Kuigi uue coini avamine turul võib olla väga tulus, on need tavaliselt väga kõikuvad hinna suhtes, seega peate teadma millal osta ja müüa. Tavaliselt uus coin stabiliseerub hinna suhtes esimese kahe nädala jooksul, peale mida on näha coini tegelikku turuväärtust.

uudised

Kui soovite leida kasu toovaid altcoine, on oluline jälgida tähtsamaid krüptovaluuta uudiseid. Isiklikult jälgin igapäevaselt näiteks:

* Bitcoini uudised - Coindesk, deepdotweb.com
* ICO-de leidmiseks - icocountdown.com
* Tavalised majandus uudised, mis on seotud bitcoiniga ja üldiselt krüptovaluutadega

Üks on kindel, kunagi ei tohi alahinnata uudiste Mõju.

Valuuta kasutus

On ilmselge, et Tor-i turg on krüptovaluutade üheks põhi kasutus platvormiks, kus kasutatakse neid valuutadena, mitte investeerimis varade või spekulatiivsete instrumentidena. Uutes kohtades krüptovaluutade aktsepteerimine võib nende väärtuse lausa kuule sõidutada. Näiteks Monero võeti kasutusele mõnel Tor - turul ning nüüdseks on Monero hind üle 30$.

Sisenemine ja väljumine

Kuigi enamikele krüptovaluutadele ei ole sobilik tehniline analüüs, võib vahest see anda mõne vihje ostmiseks või müümiseks.

Tehnilise analüüsi ja candelstick graafiku kasutamiseks soovitan:
* Kasutada Tradingview.com - Graafikute vaatamiseks, sõltub millist kauplemisplatvormi kasutate, üldiselt on seal enamik olemas. Seal on nt võimalik vaadata/joonistada keskmisi liikumisi (Fibonacci retracement) jne.. Kasutada William's Alligator ja MACD näitajaid jpm..

* Võimalusel kasuta Fibonacci retracement-i. Seadke see 1 päeva madalaima ja kõrgeima peal, 3-4 kuulise perioodil. Tekkinud tasakaalu tase aitab teil leida häid sisenemis- ja väljumispunkte.
* Heade sisenemis- ja väljumis punktide visuaali leiate siit

Hinnavahetus - Erinevad platvormid

Kuna kõiki krüotovaluutasid ühest kohast saada ei ole võimalik, tasuks omada kontosid erinevates kauplemisplatvormides. Lisaks saab ära kasutada nende vahelised hinna erinevused, ostes ühelt platvormilt odavamalt, kandes teise ning seal kallimalt maha müüa, ka nii on võimalik kasumit toota. Hinna suhe sõltub kauplemisplatvormi trading volume-st. Isiklikult soovitan omada kontot Bittrex, Cryptopia ja Krakenis. Kindlasti ei soovita Poloniexi - Isiklikust kogemusest on mul seal kinni omajagu vara ning Support ticket ootab vastamist juba üle 58 päeva (avatud 22 mai 2017). Lisaks olen lugenud palju postitusi ja komentaare kus inimeste varad on lihtsalt külmutatud (Alates 1 000$ ...). Seal tuleb ette ka probleeme ülekannetega - lukustatakse ning edasi ei liigu, kuigi kõik andmed on õiged.

Mida jälgida lühiperioodil investeerimisel?


* Kui krüptoraha tõuseb liiga kiiresti, siis vaata, et see ei oleks pump and dump skeem ehk selle väärtus ei tõuse hüppeliselt. Kui sa ostad kõrgelt, siis müüvad inimesed odavalt ostetud krüptoraha sulle kallilt maha, saades ise kasu, kuid langetades krüptoraha väärtust nii, et sulle jääb kallilt ostetud krüptoraha kätte ning seda on raske maha müüa.

* Kui tahad krüptoraha osta või müüa, siis paljudel krüptovahetamisplatvormidel on olemas "stop-limit" mis näiteks ostab või müüb krüptoraha maha siis, kui see on jõutud sinu eelnevalt seadistatud sumadesse (näiteks krüptoraha väärtus on 0.00009200 BTCd, krüptoraha ostsid aga 0.00009000BTC eest ning seda tahad sa müüa kas minimaalselt 0.00009150 või maksimaalselt 0.00009600 BTC eest, siis on seda võimalik eelnevalt seadistada, sama ostmise ajastamisega.)

* Soovitame jälgida kauplemisplatvormi tasusid, et need ei võtaks ära suuremat osa kasumist.
* Kaubelda Tokenitega millel on tulevikku.
* Ära kunagi müü emotsiooni pealt! - Jälgi mõtle, analüüsi vb on coinil tulevikku?
* Krüptovaluutad on maagilised, võib juhtuda imesid!

Mida jälgida pikaajaliselt investeerimisel?


*Ettevõtte turuosa, toote positsioon turul ja konkurentsieelis.
* Vaadata whitepaperit - seal on spetsiifilisemalt lahti seletatud tokeni olemus ning eesmärgid
* Kes on eestvedaja ning kuidas erinevad mõjud mõjutavad tema võimu?
* Millised on barjäärid turule sisenemisel?
* Jälgi roadmapi ning selle täitmist (eriti õigeaegsus ja täielikkus)