Kaevandamine (mining)

Kaevandamise eesmärgiks on võimaldada krüptovaluuta sõlmedel (nodes) jõuda kindlale ja võltsimisele vastupidavale konsensusele.

Mis on Kaevandamine (Mining)?

Krüptovaluuta kaevandamine ehk mining on raamatupidamisteenus. Tegemist on teenusega, kus kaevurid hoiavad plokkahelat järjepidevalt, tervikuna ja muutumatuna, korduvalt kontrollides ja kogudes uusi edastatavaid tehinguid, lisades need uude tehingu gruppi, mida nimetatakse plokiks. Iga plokk sisaldab eelmise ploki krüptograafia hash-i. Näiteks Bitcoin kasutab SHA-256 hash algoritmi, mis ühendab leitud ploki eelmisega ning annab sellele oma nime.

Näiteks kui X-isik teeb ülekande Y-isikule, A-R isikud kaevandavad plokke. Iga isik kaevandab X arvu plokke ning vastavalt kaevandatud plokkide kogusele tuleneb vahendustasu. Mida suurem on HASH power, seda rohkem plokke suudetakse leida ning seda suurem on saadav vahendustasu.

Süsteemist

Kaevandamisel loevad raskus ehk difficult ja hash power. Mida suurem on raskus, seda aeglasemalt mündid tulevad. Mida suurem on hash power seda kiiremini mündid laekuvad. Kogu kaevandamise protsess on suunatud kolmele asjale:

*Pakkuda raamatupidamisteenust "mündi võrgule" (coin network). Kaevandamine on põhimõtteliselt 24/7 arvutiarvestus, mida kutsutakse „Tehingute kontrollimiseks“.

*Saada pisut tasu raamatupidamisteenuse eest, saades müntide "murdunud osi" iga paari päeva jooksul.

*Hoida oma isiklikud kulud madalad, sealhulgas elekter ja riistvara. Kuna kaevandamine nõuab palju GPU/CPU jõudlust, siis vastavalt jõudlusest tarbib kaevandamine riistvara ja elektrit.


Kaevandamiseks vajalik

"Rahakott" ehk wallet tasu saamiseks.
*Tasuta kaevandamise tarkvara vastavalt kaevandamise viisile ( cgminer ja stratum)

*Liikmelisust mõnes online Mining pool-is, mis on kaevandajate kogukond. Eesmärgiks ühildada jõud, suurendada kasulikkust ning stabiliseerida sissetulekut. Näiteks slushpool.com

*Liikmelisust mõnes kauplemis platvormil, et teenitud mündid rahaks vahetada. Mõned kauplemis platvormid on leitavad siit.

*Töökindlat interneti ühendust, ideaalis 2mb/s +

*Riistvara" (Hardware) süsteemi mõnes jahedas ruumis hea konditsioneeriga.

*Kaevandamiseks kohandatud arvutit. (Ei ole soovitatav laptopid või mängukonsoolid, need seadmed ei ole piisavalt võimsad sissetuleku saamiseks.

*Mõnd võimsat GPU-d nt ATI graafika kaarti või spetsiaalselt ehitatud kaevandamis riistvara Asic Miner. Hinnad algavad 90€ -st.

*Lisa jahutust kaevandavale arvutile, kuna kaevandamine kasutab palju jõudlust, tekitades ühtlasi ka palju kuumust, mis tuleb omakorda maha jahutada.

*Isiklikku huvi. Kuna tehnoloogia areneb väga kiiresti, peab olema kursis uudsete tehnoloogiliste lahendustega, et nn rongist mitte maha jääda. Kaevandamisel loeb HASH power..

Kasulikkus/Tootlikkus

Kaevandamise kasulikkus sõltub kaevandatava mündi "raskus" (difficult) tasemest ning kaevuri HASH powerist. Mida suurem on HASH power, seda rohkem münte kogutakse. Mida suurem on Difficult, seda raskem on münte kaevata. Igal krüptovaluutal on erinev raskusaste ning HASH power sõltub algorütmist.

Levinumad algoritmid:
SHA-256 --> GH/s
Scrypt --> KH/s
X11 --> MH/s
EtHash --> MH/s