Levinumad Skeemid - Mida tasub jälgida?

Investeerimise põhireegel: Ära investeeri rohkem, kui oled valmis kaotama!

Pump and Dump

Pump and Dump skeemid, kus grupp inimesi ostavad suures koguses kokku madala hinnaga ühte altcoini. See kergitab turuväärtust omajagu ülesse ning meelitab ligi inimesi väljaspool gruppi, kes suurema tõenäosusega langevad ohviteks. Ehk ostes altcoini (Eelnevalt uurimatta tausta ning lootes, et hind tõuseb veel) alguses hind võib tõusta mõne võrra, kuid mingi aja vältel hind langeb väga kiiresti. Algatajad lahkuvad rahaga ning ''rongile hüppajad'' üldjuhul kahjumiga.


MLM (Multi-level marketing) – Võrkturundus

Võrkturundus on turundusskeem, kus on inimestel võimalus teenida nii toodete müügi pealt kui ka teiste müüjate tehtud müügi pealt, kelle nemad ettevõttesse liitnud on.

Kuna võrkturundus on suhteliselt sarnane püramiidskeemiga saab ta palju kriitikat (kõrgete alustuskulude ja refferal (uut liiget tuues saadakse boonust) süsteemi tõttu. Mõningates firmades pannakse toote/teenuse müüjale kohustuseks tarbida ettevõtte tooteid/teenuseid. Affilate turustamise juures saadakse sageli ainult enda tehtud töö eest tasu, mitte teiste töötajate eest. Näiteks paljud veebilehed maksavad boonuseid kui sinu toodud külastaja teeb mõne soovitud tegevuse antud veebis. Mõningad krüptovaluutad kasutavad ka affilate programmi, et kui tood mõne ostja juurde, siis saad nt lisaks +5% coine. Üheks näiteks on PlexCoin (ICO tuleb alles augustil).

Tihtipeale peidetakse võrkturundusmudelite sisse mõningaid teisi skeeme (ponzi-, püramiidskeeme või nende kombinatsioone).

Üks kahtlaseid märke on näiteks: Kui teile pakutakse krüptovaluutat, kuid lepingu järgi ostate mingisuguse paketi, ilmselgelt ei ole tegemist krüptovaluutaga. Pigem on tegemist koolituspaketi müügiga ning krüptovaluuta on illustreerivaks kujuks/lisa boonuseks või mis tahes muuks asjaks.

Teist toodet, keerulist lepingut ja võrkturundusmudelit kasutatakse üldiselt sellepärast, et siis ei ole ametnikel (tarbijakaitse nt) võimalik teid väga aidata või on see hästi rakendatud ning peate oma õiguste kaitseks ise ohtusse pöörduma.


HYIP (High Yeld Investment)

HYIP ehk kõrge tootlusega investeerimisprogramm. Tavaliselt lubatakse sinu investeeringutele kõrget tootlust teatud aja jooksul. Üldiselt nende tegevus toimub Forexil või börsil kaubeldes, spordiennustusi tehes, pokkerit mängides või mõnel muul viisil. Lühidalt – Programmi eesmärk on koguda finantsi mingiks investeeringuks, mis peaks andma väga head tootlust, et programm suudaks sulle maksta lubatud intresse ning ise end ka ülal pidada.

Teenitakse sissemakset tehes ning selle pealt saadakse intresse teie kontole. Seda siis regulaarselt kas intervallidega või kogu perioodi lõpus. Osadel HYIP programmidel on võimalus või lausa kohustus oma teenitud tulu uuesti investeerida, et võimalikult vähe raha süsteemist välja viia. Oht rahast ilma jääda on suur, kuna enamik lehtedest on scam-id ning ei kesta kaua. Suured intressid väikse ajaga ei ole reaalsed!


Püramiid

Püramiidskeem on ärimudel, milles osaleja sissetulek tuleb järgmiste osalejate maksetest, kui uusi osalejadi enam peale ei tule kukub süsteem kokku ning viimased liitujad kaotavad oma raha. Skeem näeb välja nagu püramiid, sellest tuleb ka selle nimi.

Ülesehitus
Esimene liituja maksab ühekordse tasu (sageli võrkturundusskeemides on igakuine tasu), otsib omale teisi liikmeid ’’kliente’’, kes siis läbi tema programmiga liituvad ja sissemakse teevad. Esimene liituja, kelle alt nad end regristeerisid teenib uute liitujate pealt protsentuaalset vahendustasu (ei ole välistatud ka fikseeritud summa). Seejärel hakkavad need uued liitujad teisi liitujaid enda alla kutsuma, kes liituvad ja teevad sissemakse. Kuid nüüd teenib nii esimene liituja, kui ka see inimene, kes uue liituja programmi tõi ja sedasi see edasi liigub.
Igal skeemil on oma eripära pakutavate vahendustasude osas.

Mõned maksavad ainult enda alla kutsutud sõprade liitumise eest, kuid mõnel juhul võib vahendustasu maksta isegi 10+ astet allpool. Tavaliselt sellistel skeemidel puuduvad muud sissetulekud peale liitumistasu ehk muud äritegevust ei toimu (toote või teenuse müük, investeerimine jne..) või kui tehakse, siis seda ainult marginaalses mahus. Üldiselt müügijuttudes räägitakse suurtest käivetest ja kiiresti kasvava kasumiga ettevõttest, mida tegelikult ei eksisteeri.

8-Palli mudel
Skeemis peab iga inimene enda alla liitma 2 liitujat. Esimene (kapten) leiab 2 liitujat, 2 liitujat leiavad 2 liitujat ja need 2 liitujat leiavad 2 liitujat. Kui ring saab täis, saab kapten (kõige esimene liituja) raha kätte ning lükatakse püramiidist välja. Eelnev püramiid muutub kaheks ning kapteni all olevad liitujad saavad nüüd ise kapteniks ning süsteem jätkub kuni liitujaid enam pole. Liikmed kes kaptenina raha kokku ei saa jäävad kahjumisse. Teoreetiliselt selline skeem kestab kauem, kui klassikaline ühe maksega püramiidskeem. Kuid tänapäeval on populaarne juba igakuiste maksetega püramiidskeemid. Ei ole välistatud, et alustaja teeb enda alla mitu võltskontot, et mitme kapteni oleku summa endale saada. Püramiidskeemi seostatakse ka võrkturundusega, et oma olemust varjata.

Üks kergemaid nippe selle ära tundmiseks on, et osalejate põhi tulu tuleb, uute liitujate pealt, mitte toote müügist. Lisaks on sellistel juhtudel toode või teenus lihtsalt formaalsuseks, mida müüakse ainult liitumistasu eest müüjatele. Näiteks väidetakse, et saate krüptovaluutat, mida tegelikkuses ei pruugi eksisteeridagi või pakutakse mingisugust paketti. Pole loogiline, et krüptovaluuta mõte on müüa paketti või müüakse kindlaid pakette kindla kogusega. Krüptovaluuta müük toimib siiski 1 coini kaupa eelnevalt välja arvutatud hinna suhtes. Võib olla ainult minimaalne ostu summa (ICO-de puhul see tavaliselt nii ka on), kuid kindlasti mitte nii: Pakett 1 = 100$ - sisaldab 150 coini; Pakett 2 = 200$ - sisaldab 300 coini; jne… Mina isiklikult selliseid skeeme ei usalda.

Ponzi

Ponzi skeem põhineb investeerimisprogrammidel, kus lubatakse head kasumit mingist majanduslikust tulu toovast tegevusest, kuid tegelikkuses makstakse eelmistele investoritele järgmiste investorite rahadega ning tegelik majanduslik tulu puudub või on tunduvalt väiksem, kui lubati. Lõppude lõpuks saab raha otsa ja viimased investorid kaotavad.

Ülesehitus
Skeem tugineb enamasti tõelisele ärile mille äri tegelik väärtus on üle blufitud. Kergeusklikud investorid teevad sissemaksed ning saavad alguses ’’dividende’’. Kuid tegelikult makstakse neile tagasi osa sissemaksetest (algselt vähemalt). Mis omakorda julgustab investoreid investeerima üha rohkem, et rohkem tulu saada. ’’Dividendide’’ maksmine toimub seni, kuni investeeringuid jätkub. Kui investeeringuid enam juurde ei tule, pannakse äri kinni.


Mida tasuks jälgida?

Pakettide/membership pakkumisi – Paketi ostes saate coine, pigem ei… Ostate coine ja nende eest on võimalik paketti osta, hoopis teine teema. Üldiselt krüptovaluutasid müüakse tüki kaupa vastavalt vahetus kursi hinnale ning tavaliselt on ära määratud minimaalne summa mille eest on võimalik soetada. See on sellepärast, et kuna mõningate ICO-de puhul on ülekande tasud suhteliselt kõrged ning et tehing ära tasuks on fikseeritud minimaalne ostu summa.

Väikse ajaga üüratuid kasumeid – Ratsa rikkaks skeemides on üldjuhul kala sees. Kuid tõesti, krüptovaluutadega võib vedada, nt kui suudad ära tabada pump and dump momendi. Või paari kuuga näiteks head raha kokku ajada pole ka probleemiks, kuna hinnad kõiguvad tohutult. Nt ethereum oli aasta alguses $8 ETH, paari kuuga tõusis üle $40 ETH ja praeguseks on juba $200+

Raha lukustamist – Teie raha lukustatakse pikemaks perioodiks, tasuks vastata küsimustele: miks, kauaks, kasu, meeskond, usaldus. Peale investeerimist ICO-sse läheb tõesti aega, et coin turule tuua, kuid tavaliselt on tegemist paari nädalase ajaga, mõningatel juhtumitel ka pikem periood. Näiteks BOSS coin ICO oli kevadel ja coin tuleb turule sügisest. Teiseks heaks näiteks on IOTA, coini sai investeerida 2015a ning turule tuli 2017a. Kui coin läheb turule samaaegselt kui te selle endale saate, mitte varem ega hiljem.

Üldiselt kui te soovite mõnda krüptovaluutasse investeerida uurige nende taustasid. Kui tegemist on ICO-dega tuleks enne soetamist teha põhjalik tausta uuring nii meeskonnale, ettevõttele kui ka nende tulevikule. Päeva kauplejatel on veidi lihtsam, seal tuleb jälgida rohkem tehnilise analüüsi signaale ja nii bitcoini kui ka kaubeldava coini uudiseid ning üldiseid majandus kui ka krüpto uudiseid.


Näited kahtlastest skeemidest

Onecoin – Membership $ 500+, olematud lubadused, ’’suured’’ tõusud, ’’oma ala spetsialistid’’ veidi googeldada, siis eriti nendest spetsialistidest informatsiooni ei leia v.a et nad korduvalt sama skeemi kasutavad. Parem investeerida see 5-te erinevasse reaalsesse krüptovaluutasse millel tulevikku on. Täpsemalt lugeda onecoini kohta saab -siit

Kairos Techonogies – Kairosega rentisid nn välja oma arvuti kõvaketast ülemaailmselt, pidid vaid paketi soetama ning arvutit vähemalt 10h sees hoidma, ning 5 kuuga oli soetatud paketi hind tasa tehtud. Analoogseid skeeme liigub palju, Kairos ise töötas ca 1a ja mida rohkem aasta täis saama hakkas, hakkasid inimesed raha välja võtma ning seda rohkem probleeme raha kätte saamisega tekkis. Pakuti ka alternatiive, et uuendage paketti saate soodsamalt jms.. Üldjuhul sellised skeemid töötavad 1-1.5aastat ( seni kuni rahvas raha välja hakkab võtma, esimestel õnnestub, teised jäävad tühjade kätega.)

Questra World – Teoorias investeerivad teie raha ning saate 5-10% iga nädal kasumit (sõltub summadest ning maaklerist kelle valite). Aasta kasum sõltub ka valikutest, aga garanteerivad 200-300 % kasumit aastas. Lugedes nõusolekut mida iga regristeerija annab, siis selle järgi vastutab iga kasutaja oma investeeringute eest seega, kui te sinna raha paigutate ja kätte midagi ei saa, siis pole midagi teha. Kuid tegelikkuses vastutate ikkagi teie isiklikult oma investeeringute eest, juhul kui te ei tee kellegi kolmanda isikuga kokkulepet, et tema vastutab 100% teie investeeringute eest, vastutate ikkagi teie. SP on ka investeerimise kuldreegel – Ära investeeri rohkem, kui oled valmis kaotama! 2017 juuli alguses pandi Questra kinni.

Dagcoin – Veebis on minimaalselt informatsiooni avaldatud. Asutaja ja tegevdirektor on Nils Grossberg, kes on tuntud investor OneCoin Ponzi skeemis. Dagcoinil pole müügiks tooteid või teenuseid, liikmed saavad turustada/müüa ainult affilate programmi, ehk põhi tegevustoimub uute liikmete leidmises ning sellega teenitakse omale tulu. Dagcoin pole avalikult kaubeldav ja sellel puudub väärtus väljaspool Dagcoini MLM keskkonda. Kuid raha mida te paketi alla panite ei saa te kasutada ega välja võtta 8 kuud, see on intresse teenima pandud, samas pole paha, 8 kuu pärast peaks teil olema üle 180-ne DagCoini, Intressi teenitud coine näete oma kontol ning saate ka vajadusel maha müüa, kui siseturul ostjaid on. Ütleme praegu nii, et tegemist võib olla hea asjaga, aga kuna praegu on õhus väga palju küsimärke millele vastused puuduvad, siis isiklikult ei soovita. Tundub 3 skeemi segu (MLM, Ponzi ja Püramiid, kuid minuarust suurema katte teeb MLM) ning lubati mingiaeg Bittrexi turule minna, jääme ootama. Märke on Ponzi ja MLM-ist, pikemat ülevaadet saab lugeda siit